Ebru Tuay Üzümcü - MFT (İlişki ve Aile Terapisti) Ebru Tuay Üzümcü - İlişki ve Aile Terapisti / MFT

Ebru Tuay Üzümcü - MFT (İlişki ve Aile Terapisti)


 
 

Ebru Tuay Üzümcü, 1973'de doğdu. Erenköy İlkokulu ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi'ndeki eğitiminin ardından Marmara Üniversitesi'nde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık okudu.

Mezun olduktan sonraki üç yıl iletişim psikoloğu Doğan Cüceloğlu'nun kişisel asistanlığını yaptı. İnsan İnsana adlı şirketin kurucularından oldu ve iletişim, etkili yaşam, takım çalışması gibi konularda seminerler verdi. Cüceloğlu'nun bursu ile ABD'de Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Fullerton kampüsünde aile ve evlilik terapileri konusunda lisans üstü eğitimini tamamladı. Yine Kaliforniya'da şiddete maruz kalmış kadın ve çocuklarla çalıştı ve aile içi şiddet konusunda uzmanlık eğitimi aldı.

2001 yılında Türkiye'ye döndü. Uluslararası bir okulda psikolojik danışman  ve ardından ICC'de (International Children Center) aile terapisti olarak çalıştı. 2009 yılında Newport Üniversitesi Kadıköy kampüsünde aile terapileri ve cinsel davranışlar konularında ders verdi. Çeşitli yayın organlarında yayınlanmış makaleleri ve söyleşileri de bulunan Üzümcü'nün ilişkiler konusunda yazılmış iki kitabı vardır: "Bir İlişki 50 Günde Nasıl Kurtulur?" ve  “Çeyiz Sandığı”.  Ayrıca Polat Doğru ile kaleme aldığı "Kendin Ol, Hayatı Keşfet" adlı bir de kişisel gelişim kitabı yazmıştır. Her üç kitap da Remzi Kitabevi tarafından basılmıştır. "İmza:Ben" adlı kadın mektuplarından oluşan bir kitabın da yazarları arasındadır. 


TRT Okul kanalında yayınlanan “Kendimi Tanıyorum” adlı kişisel gelişim programını eğitmen Polat Doğru ile beraber 2010-2014 yıllları arasında hazırlayıp sunmuştur.

Karşı Gazetesinde, İnsana Dair adlı köşeyi yazmıştır.

Ebru Üzümcü halen terapist olarak Kozyatağı’ndaki ofisinde çalışmakta, ayrıca çeşitli sivil toplum örgütlerinde de gönüllü çalışmalara katılmaktadır.

İngilizce, Almanca, İspanyolca bilen Ebru Üzümcü evli ve iki çocuk annesidir.